ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

Waiting در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

عضویت سریع در خبرنامه

Waiting در حال انجام عملیات...

شاهرود پرس

Shahrood Press

شاهرود پرس

شاهرود پرس: بررسی های میدانی خبرنگار ایسکانیوز نشان می دهد که 35 درصد از دانشجویان به علت پاس کردن دروس و 25 درصد آن به دلیل دستیابی به اطلاعات روز مطالعه می کنند.


حتما این جمله را شنیده‌اید که می گویند سرانه مطالعه کاهش یافته است، برای افزایش این سرانه مطالعه برنامه‌های زیادی در نظر گرفته شده که معروف‌ترین آن گذاشتن کتاب در مترو و اتوبوس بود، البته برخی آن‌قدر به خواندن کتاب‌ها علاقه نشان می دادند که در انتهای مسیر از خواندن کتاب دل نمی کندند و برای بازخوانی آن را به داخل کیف یا جیبشان می انداختند.

معمولا خردسالان و کودکان نسبت به خواندن کتاب داستان راغب‌تر هستند، هر چه سن بالاتر می رود و به سن کنکور نزدیک تر می شویم، خواندن کتاب داستان کمتر و کمتر می شود و کتاب های درسی، کمک درسی جایگزین داستان های شیرین دوران کودکی می شوند.

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که دانشجویان چند ساعت در روز را به خواندن مطالب درسی اختصاص می دهند؟ چند ساعت در روز مطالعه آزاد دارند؟ یا اصلا چرا مطالعه می کنند؟ یا به این موضوع فکر کرده اید که یک دانشجو که در آمد چندانی هم ندارد حاضر است چند هزار تومان برای خرید کتاب هزینه کند؟ برای پاسخ گویی به این سوالات سری به خیابان انقلاب زدیم تا نظر دانشجویان را جویا شویم.

داده های گزارش زیر به طور میدانی از 20 نفر از دانشجویان در خیابان انقلاب تهیه شده است.

50 درصد افراد در روز 2-1 ساعت مطالعه می کنند

نمودار زیر میزان مطالعه مطالب درسی در روز به طور میانگین را نشان می دهد:

بر اساس گروه آماری مورد نظر، 30 درصد افراد مطالب درسی را مطالعه نمی کنند، 50 درصد آن ها 1-2 ساعت در روز را به خواندن مطالب درسی اختصاص می دادند. 15 درصد آن ها 2-3 در روز مطالعه می کردند و تنها 5 درصد افراد در روز به طور میانگین 3-5 ساعت مطالعه می کردند.

وضعیت مطلوب مطالعه آزاد در بین دانشجویان

نمودار زیر میزان مطالعه آزاد افراد را در روز را به طور میانگین نشان می دهد:

بر اساس گروه آماری مد نظر گرفته شده، 10 درصد افراد مطالعه آزاد ندارند، 55 درصد آن ها 1-2 ساعت در روز را به مطالعه آزاد اختصاص می دادند. 25 درصد آن ها 2-3 در روز مطالعه آزاد داشتند و تنها 10 درصد افراد در روز به طور میانگین 3-5 ساعت مطالعه آزاد داشتند.

مطالعه در شبکه اجتماعی بیش‌ترین طرفدار را دارد

نمودار زیر بیانگر روش مطالعه دانشجویان است:

بر اساس گروه آماری مد نظر گرفته شده، 40 درصد افراد از طریق شبکه های اجتماعی، 30 درصد از طریق کتاب، 20 درصد آن ها از طریق کتاب های الکترونیک و 10 درصد باقی مانده از طریق روزنامه و مجله مطالعه می کردند.

25 درصد دانشجویان حاضر نیستند در ماه برای خرید کتاب ریالی پرداخت کنند

نمودار زیر میانگین هزینه کرد دانشجویان در ماه برای خرید کتاب را نشان می دهد:

بر اساس گروه آماری مد نظر گرفته شده، 65 درصد افراد حاضرند تا 50 هزار تومان برای خرید کتاب هزینه کنند، 25 درصد آن ها در ماه برای خرید کتاب هزینه ای پرداخت نمی کنند. 5 درصد بین 50-150 و 5 درصد دیگر بین 150-250 هزار تومان حاضرند برای خرید کتاب هزینه کنند.

35 درصد از دانشجویان برای پاس کردن دروس مطالعه می‌کنند

بر اساس گروه آماری مد نظر گرفته شده، 35 درصد دانشجویان به دلیل پاس کردن دروس، 25 درصد به علت دستیابی به اطلاعات روز، 20 درصد به علت توسعه مهارت های شغلی، 15 درصد به علت عشق به مطالعه و لذت بردن و 5 درصد به علت رفع نیازهای روحی مطالعه می‌کنند.

| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1397/09/07 - 10:28 | گروه خبر | آخرین ویرایش 1397/09/07 - 10:28 | 0 نظر | 641 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
✅ 35 درصد دانشجویان به علت پاس کردن درس، مطالعه می کنند/ تنها 5 درصد برای رفع نیاز روحی کتاب می خوانند