ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

Waiting در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

عضویت سریع در خبرنامه

Waiting در حال انجام عملیات...

شاهرود پرس

Shahrood Press

شاهرود پرس

شاهرود پرس: در چند روز گذشته انتخابات هیئت رئیسه برخی کمیسیون‌های مجلس برگزار شد و تغییراتی را در اعضای این کمسیون ها شاهد بودیم. اما آنچه که شاید برای شهرستان شاهرود و میامی مهمتر به نظر برسد تغییرات در کمسیون اقتصادی مجلس به خاطر عضویت نماینده اشان است.

* سید امیر رضا حسینی نژاد


این کمیسیون مهم 23 عضو دارد که درانتخابات اخیر هیات رئیسه آن  الیاس حضرتی به عنوان رئیس و عامر کعبی و احمد انارکی محمدی  به عنوان نواب اول و دوم رئیس تعیین شدند. 

 در این انتخابات همچنین سیدتقی کبیری و علی اسماعیلی به عنوان دبیران اول و دوم کمیسیون اقتصادی و همچنین سیدحسن حسینی شاهرودی به عنوان سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، آراء اعضای کمسیون را از آن خود کردند.

به طور کلی مجلس دارای ۱۲ کمیسیون تخصصی است که هر یک در محدوده تخصصی خود به بررسی طرحها و لوایح و سایر امور مرتبط با مجلس می‌پردازند.

به‌طور معمول، طرحها و لوایح مجلس ابتدا در کمیسیونهای مربوط مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و در هنگام طرح در صحن علنی مجلس، نظر نهایی کمیسیون پرسیده و اعلام می‌شود.

از بین کمسیون های 12 گانه مجلس طبق ماده 36 کميسيون اقتصادى براى انجام وظايف محوله در محدوده اقتصاد و دارائى، بازرگانى داخلى، بازرگانى خارجى مطابق ضوابط اين آئين‏نامه در نظر گرفته شده است.

کمیسیون اقتصادی مجلس اولین گزینه ای است که وقتی صحبت از مسائل اقتصادی در کشور می شود نگاه ها را به خود جلب می کند تا ببینند خروجی جلسات این کمیسیون چیست یا اعضای آن چه نظری دارند.

کمسیونی که به عینه می توان گفت یکی از مهمترین کمسیون های مجلس شورای اسلامی است چرا که مستقیما با بحثهای اقتصادی کشور و به تبع آن مسائل مردم در این حوزه سروکار دارد. بنابراین می توان گفت که چند کمسیون دیگر هم باید با این کمسیون توازن و همکاری برقرار کنند تا تصمیمات درستی در جهت بهینه سازی ساختارهای اصلی اقتصاد کشور در این کمسیون اتخاذ گردد.

حال حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در انتخابات کمسیون اقتصادی می تواند اکثریت آراء را برای سخنگویی کمسیون کسب کند که خود افتخار بزرگی نه برای شخص وی بلکه برای شهرستانهای حوزه انتخابیه اوست.

وی تنها کسی است که از دوره قبل این کمسیون در ترکیب جدید هم می ماند و حائز آرا برای سخنگویی آن می شود و این یعنی اینکه اعضای کمسیون می خواهند فردی در این جایگاه قرار گیرد تا علاوه بر تجربه کاری بازگو کننده ای قوی و مقتدر و البته فراجناحی برای عملکرد این کمسیون باشد.

اصولا کمسیون اقتصادی مجلس بررسی و اعمال نظر و راهکار برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، تدوین و یا اصلاح قوانین مربوطه مثل قانون جدید بانکداری اسلامی یا همان بانکداری بدون ربا، اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، توسعه مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، گمرکات کشور و قوانین دیگری از این دست که نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند را در دستور کار خود دارد و حتما وجود یک نماینده در این کمسیون می تواند علاوه بر نقش آفرینی در تصمیمات مهم اقتصادی کشور برای مردم حوزه انتخابیه اش هم مثمر ثمر باشد که البته در مدتی که حسینی شاهرودی در این کمسیون دارای سمت بوده است شاهد بعضی از این ثمرات بودیم.

در سالهای گذشته بود که به پیشنهاد دکتر حسینی بودجه عمرانی استان سمنان به بیش از 2 برابر افزایش یافت، دهیاری ها و شهرداری ها از مالیات معاف شدند، از محل درامد ارزش افزوده شهرداری ها بودجه ای به شهرداری ها اختصاص یافت، بانکها و موسسات مالی اعتباری در هم ادغام شد، پیگیری های زیادی در مورد پرداخت معوقات بازنشستگان صنعت فولاد صورت گرفت که از قبل آن بازنشستگان ذوب آهن شاهرود نیز منتفع شدند، منطقه ویژه اقتصادی شاهرود به ثمر نشست و ....

اینها همه نشان دهنده برخی از مزایایی است که وجود هر نماینده ای را در کمسیونی خاص و به خصوص کمسیونی مثل اقتصاد که مستقیما با رفاه مردم سروکار دارد پراهمیت تر می سازد و بدین ترتیب در عمل باعث می شود وکیل یک حوزه انتخاباتی موثرتر و کارآمدتر جلوه کند.

| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1398/04/03 - 12:24 | گروه مقالات | آخرین ویرایش 1398/04/03 - 12:24 | 0 نظر | 693 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
‍‍📝 عضویت نماینده شاهرود و میامی در کمسیون اقتصادی مجلس چه ارزشی دارد؟