شاهرود پرس

شاهرود پرس

ارسال پیام مستقیم برای مدیر سایت

در حال انجام عملیات...
info@shahroodpress.com
off

شاهرود پرس: یک متخصص زنان و زایمان و نازایی هشدار داد: در دوران بارداری برخی اقدامات غیرضروری مانند بوتاکس، تزریق ژل، رنگ کردن مو و تاتو، می‌تواند تأثیر نامطلوبی روی مادر و جنین بگذارد.


به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ زهرا نائیجی اظهار کرد: دوران بارداری یکی از دوره‌های حساس و پراهمیت زندگی مادر و جنین است و اقدامات زیبایی در بارداری باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود.

آیا تزریق ژل و کلاژن در بارداری مضر است؟

وی بابیان اینکه برخی خانم‌ها از ژل و فیلر به‌عنوان یکی از روش‌های رفع چین‌وچروک پوست استفاده می‌کنند، افزود: تزریق کلاژن به پوست یک روش آسان، بی‌خطر و غیرتهاجمی است که همیشه نتایج مثبتی به دنبال دارد اما حدود سه درصد از مردم به کلاژن حساسیت دارند و با تزریق آن دچار خارش، درد مفاصل و تورم می‌شوند.

عضو هیئت علم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بنابراین قبل از تزریق باید ابتدا تست کلاژن صورت گیرد و اگر فرد پس از چهار ماه واکنشی نسبت به آن نشان نداد، می‌تواند این تزریق را انجام دهید ضمن اینکه پزشکان و جراحان پلاستیک به‌هیچ‌عنوان اجازه انجام این تست را به زنان باردار نمی‌دهند.

وی ادامه داد: ژل‌های تزریق‌شده در بدن حرکت نمی‌کنند و درصد جذب ژل در جریان خون نیز اندک است، به همین خاطر به نظر نمی‌رسد که تزریق ژل در بارداری برای زنان باردار و جنین خطرآفرین باشد اما توصیه می‌شود در دوران بارداری از تزریق ژل خودداری شود وزنان باردار، تزریق ژل را به زمانی بعد از اتمام دوران بارداری و شیردهی موکول کنند تا تمامی جوانب ایمنی برای مادر و جنین رعایت شود.

 آیا تزریق بوتاکس در بارداری مضر است؟

نائیجی گفت: بوتاکس سم است و تزریق بوتاکس در بارداری به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛ تزریق بوتاکس در دوران حاملگی ممکن است عوارضی مانند زایمان زودهنگام، کاهش وزن جنین در هنگام تولد، محدودیت رشد داخل رحمی و حتی مرگ جنین را به همراه داشته باشد.

وی بابیان اینکه اگر قبل از بارداری یا پایان سه‌ماهه اول حاملگی بدون اینکه از بارداری خود مطلع باشید، تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، خطر کمی جنین شمارا تهدید می‌کند، افزود: با یک تک‌دوز تزریق زیرپوستی، بوتاکس وارد سیستم گردش خون نمی‌شود و معمولاً اثری بر جنین ندارد بنابراین نگران نباشید اما بعدازاینکه از بارداری خود مطلع شدید به‌هیچ‌عنوان بوتاکس تزریق نکنید.

خطر تاتو در دوران بارداری

این متخصص زنان و زایمان با تأکید بر اینکه زنان باردار در دوران بارداری نباید تاتو انجام دهند، ادامه داد: در دوران بارداری، جریان و حجم خون در بدن افزایش می‌یابد، برای تاتو کردن آرایشگر جوهری را با سوزن به لایه‌های خارجی پوست وارد می‌کند، لایه‌های پوست در دوران بارداری متورم و پرآب هستند اما پس‌ازآن تورم پوست از بین می‌رود، بنابراین ضمن اینکه محل جوهر و خطوطی که آرایشگر کشیده، تغییر می‌کند، وارد شدن این مواد به جریان خون می‌توان برای مادر و جنین خطرآفرین باشد.

ممنوعیت لیزر درمانی در دوران بارداری یکی دیگر از مواردی بود که این استاد دانشگاه به آن پرداخت و افزود: در دوران بارداری پوست زنان باردار حساس‌تر از هر زمان دیگری است بنابراین انجام لیزر درمانی که برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای یا قرمز و خال‌های پوستی کاربرد دارد، در این دوران مطلقاً ممنوع است ضمن اینکه زنان باردار نباید برای از بین بردن موهای زائد از لیزر درمانی استفاده کنند.

 خطرات مانیکور و پدیکور، کاشت ناخن و لاک زدن در بارداری

وی بابیان اینکه مانیکور یکی از روش‌های مراقبتی زیبایی برای دست‌ها، انگشت‌های دست و ناخن‌های دست است که شامل مراحل مختلفی مانند سوهان کشیدن و شکل دادن به ناخن، برداشتن پوست اضافی و سایر اقدامات زیبایی می‌شود، ادامه داد: انجام مانیکور یا پدیکور در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی نکته اینجاست که برای انجام این روش در دوران بارداری حتماً توجه کنید که آرایشگر وسایل خود را بعد از اتمام کار هر مشتری استریل کند و یا وسایل مانیکور و پدیکور خودتان را از منزل ببرید تا به عفونت پوستی دچار نشوید همچنین به این نکته توجه کنید که بوی مواد مانیکور و پدیکور سبب سردرد و تهوع در بارداری می‌شود.

نائیجی به زنان باردار توصیه کرد: در دوران بارداری بعد از مرتب کردن ظاهر ناخنتان لاک نزنید زیرا فتالات‌های لاک ممکن است سبب بروز نواقص مغزی در جنین شود، مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن، لاک پاک‌کن و مانند آن، یعنی متیل متاکریلات و استونیتریل (ماده شیمیایی که بعد از بلع به سیانید تجزیه می شود)، خطرناک هستند و می‌توانند مشکلات زیادی از جمله سوزش پوست، درماتیت تماسی، بثورات جلدی و یا مسمومیت‌های خطرناک ایجاد کنند، ضمناً از محلول‌های تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده برای رفع خشکی و شکنندگی ناخن‌های خود در بارداری می‌توانید استفاده کنید.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کاشت ناخن نیز به‌طور مستقیم سلامت زنان باردار یا جنین را تهدید نمی‌کند، عنوان کرد: بهتر است در دوران بارداری از کاشت ناخن خودداری کنید زیرا هر عامل شیمیایی می‌تواند روند رشد و تکامل سلول‌ها را تحت تأثیر قرار داده و نتایج نامناسبی را به دنبال داشته باشد، همچنین اگر در طول بارداری مکرراً در معرض حلال‌های مورداستفاده در کاشت ناخن قرار بگیرید روی رشد جنین تأثیر گذاشته و احتمال تأخیر در رشد و اختلالاتی در یادگیری را ایجاد خواهد کرد.

رنگ کردن مو در دوران بارداری

وی با اشاره به اینکه رنگ مو ترکیبی از مواد شیمیایی مختلف است و بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار در سه‌ماهه اول بارداری که زمان شکل‌گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است، موهای خود را رنگ نکنند، خاطرنشان کرد: بهتر است در صورت لزوم از رنگ موهای طبیعی که فاقد مواد شیمیایی است در ماه‌های بالاتر استفاده کنید.

مضرات استفاده از روشن‌کننده پوست در بارداری

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان اینکه در دوران بارداری برای روشن شدن پوست خود نباید از روشن‌کننده‌های پوست مانند هیدروکوئینون استفاده کنید، گفت: هیدروکوئینون ضایعات رنگ‌دانه‌ای را درمان و از تولید ملانین جلوگیری می‌کند، ۴۵ تا ۳۵ درصد از هیدروکوئینون در هنگام استفاده موضعی جذب می‌شود و استفاده از آن در بارداری ممکن است عوارضی مانند بروز نقص‌های از بدو تولد و وزن پایین نوزاد در پی داشته باشد.

در دوران بارداری از عطر استفاده کنیم؟

نائیجی بابیان اینکه استفاده از عطر برای خوشبو شدن بدن در دوران بارداری به مادر و جنین آسیب نمی‌رساند، یادآور شد: البته زنان بارداری که به بوی عطر حساسیت دارند و دچار آسم و تنگی نفس می‌شوند، نباید از عطرها استفاده کنند.

| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1402/12/19 - 14:12 | گروه اخبار جالب | آخرین ویرایش 1402/12/19 - 14:12 | 0 نظر |
نظر
آخرین نظر:
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
در حال انجام عملیات...
بوتاکس، تزریق ژل، رنگ کردن مو و تاتو در دوران بارداری آری یا نه؟
بارداری و زیبایی، بارداری، متخصص زنان و زایمان، نازایی ،دوران بارداری، ،بوتاکس، تزریق ژل، رنگ کردن مو و تاتو، جنین

پربازدیدترین‌ها


اخبار کشوری

آخرین اخبار


پربحث‌ترین‌ها

مصاحبه اختصاصی شاهرود پرس با عضو تیم ملی بدمینتون

✅ تک درنای سیبری به تالاب فریدونکنار رسید

✅ نامه یک کودک‌ زلزله‌زده به تکنسین‌های اورژانس + عکس

✅ گردهمایی دوست‌داران حافظ در شاهرود

✅ مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود نماینده کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی در استان سمنان شد

✅ استرس 10 روزه مسافران روسیه/ همه احتمالات درخصوص همگروه‌های ایران در جام جهانی

✅ چگونه می‌توان نام مذهبی را تغییر داد؟

✅ با حکم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان منصوب شد

✅ فلوشیپ جراحی شانه عنوان کرد: سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی است

✅ تحقیق و تفحص از مسکن مهر تحویل هیأت رئیسه شد

✅ توضیحات خباز درباره نصب کاشی ماندگار بر سردر منزل پدری روحانی

✅ شهردار شاهرود گفت: ايده پردازي و جديت زمينه توسعه را فراهم خواهد كرد

✅ معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت خبر داد: 350 هزار ایرانی به سرطان مبتلا هستند

✅ رئیس پلیس پایتخت خبر داد برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران

✅ خبر جدید از سربازی

✅ ساخت مقبره شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در مراحل پایانی

✅ قلیان جرم است یا وسیله ارتباطی؟!

✅ ششم آذر تعطیل رسمی است؟

گفتگوی اختصاصی پگاه کامرانی دارنده مدال جهانی بدمینتون با شاهرود پرس:

✅ گفتگوی اختصاصی پگاه کامرانی دارنده مدال جهانی بدمینتون با شاهرود پرس:

✅ مازندران و گلستان «یکشنبه» بارانی می‌شوند

✅ از خدمات‌رسانی شهرداری تهران در مرز شلمچه؛ فعالیت شبانه‌روزی 150 خادم‌الحسین برای نظافت مسیرمرز شلمچه/ فضاسازی برای اسکان شبانه 1700 نفر

✅ خداداد عزیزی : متقاضیان خرید استقلال و پرسپولیس دیوانه بودند/ استاد کلاه‌گذاشتن سرAFC هستیم

✅ کشف محموله هروئین با بوی ماهی

✅ رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود: دانشگاه آزاد اسلامی را بازوی بهداشت و درمان می‌دانیم

✅ ‎رئیس انجمن علمی راینولوژی ایران: خون دماغ را جدی بگیرید

✅ کاهش ۱.۲ درصدی تلفات رانندگی در ۶ ماهه ۱۳۹۶

✅ تصویر ۳قلاده یوزپلنگ در پارک ملی توران شاهرود ثبت شد

✅ دستگیری ۵ نفر و کشف ۱۰۰ کیلوگرم تریاک در اتوبوس

✅ چند نکته درباره جنجال این روزهای سلبریتی‌ها/ از گربه مرده بازیگر زن تا حرف‌هایی که کریمی به کوروش نسبت داد

✅ سرویس تاکسی پرنده سال آینده راه‌اندازی می‌شود

✅ یک مدیر مسوول خبرداد: جنگل ابر برای دومین بار در این هفته آتش گرفت/ آتش‌سوزی از شب گذشته آغاز و هنوز مهار نشده است

✅ نجار خبر داد: برگزاری مانور سراسری زلزله ۸ آذر در مدارس کشور

✅ سال آینده دوره پیش‌دانشگاهی حذف می‌شود/سال آینده پایه دوازدهم با 900 هزار دانش‌آموز مستقر می‌شود

✅ رشد 4.6 درصدی قیمت هفتگی نفت؛ تعبیر رویای 60 دلاری طلای سیاه

✅ انرژی‌های نو، باید در ایران جان بگیرند/ آلمان‌ها پیش‌قدم انتقال دانش

✅ دستگیری دو نفر در خصوص کودک آزاری در سمنان

✅ مدرس دانشگاه تهران: یک سوم مردم تهران در شبانه روز به کمردرد دچار هستند

✅ دربی استقلال و پرسپولیس چه جایگاهی در جهان دارد؟/ جدال سرخابی‌ها در رده اول آسیا

✅ دربی 85 نگاهی به گلزنان سرخابی در تاریخ 49 دربی ؛ مرحوم ایرانپاک و کلانی عامل برتری پرسپولیس بر استقلال