شاهرود پرس: فعالیت‌های معدنی انجام شده در معدن بوکسیت تاش موجب ایجاد چالش های زیست محیطی و اجتماعی شده است امری که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارش خود به آن اشاره کرده است.

* همایون یاقوتی


معدن بوکسیت تاش در سال‌های اخیر به یکی از چالش های مهم زیست محیطی در استان سمنان بدل شده است. به گونه‌ای که فعالیت‌های معدنی انجام شده در معدن بوکسیت تاش موجب ایجاد چالش‌های زیست محیطی و اجتماعی شده است. تهدید ذخایر و منابع آب منطقه، آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، از بین رفتن مراتع، در خطر قرار گرفتن حیات وحش، ایجاد ریزگرد و گرد و غبار، از بین رفتن جاذبه گردشگری اصلی منطقه که کوهنوردی تلقی می‌شود، از بین رفتن پوشش گیاهی و درختان، چالش مدیریت باطله و ایجاد سیلاب در اثر دپوی باطله در مسیر آب و دره‌ها از جمله مواردی است که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارش خود به آن اشاره کرده است.

همایون یاقوتی، فعال محیط زیست، در این خصوص گفت: قله شاهوار به عنوان مهم‌ترین قله شرق رشته کوه‌های البرز شناخته و یک میراث محیط زیستی ملی تلقی می‌شود که همواره گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. این کوه یکی از منابع اصلی تامین آب منطقه است.

او افزود: توسعه معدن بوکسیت در این منطقه منجر به تخریب گسترده محیط زیست شده است. به شکلی که با خودرو می‌توان تا نزدیکی قله نیز رفت. نمونه ای از آسیب‌های اخیری که این دست‌اندازی به محیط زیست این منطقه وارد کرده بود این است که پناهگاه خرس‌های ساکن در این منطقه مورد آسیب قرار گرفت و چندین راس از این گونه جانوری بواسطه آواره شدن از آن منطقه تلف شدند.

این فعال محیط زیست در خصوص سایر آسیب‌های زیست محیطی این معدن اظهار کرد: تهدید ذخایر و منابع آب منطقه، آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، از بین رفتن مراتع، ایجاد ریزگرد و گرد و غبار، از بین رفتن پوشش گیاهی و درختان و ایجاد سیلاب در اثر دپوی باطله در مسیر آب و دره‌ها از جمله آن‌هاست.

یاقوتی گفت: متصدیان این معدن تعهداتی در راستای حفظ محیط زیست داده‌ و مدارکی ارائه کرده‌اند تا در این عرصه تخریب صورت نگیرد اما این امر محقق نشده است.

او افزود: معدن بوکسیت یک معدن روباز بوده که انفجارهای آن مخرب محیط زیست است. بنابراین چنین معادنی باید در نقاطی به بهره‌برداری برسند که کمترین عارضه زیست محیطی را در پی داشته باشند. در نزدیکی کارخانه جاجرم معادن بوکسیت دیگری وجود دارد اما صرفا به علت دو درصد خلوص کمتر، از آن‌ها استفاده نمی‌شود. 

این فعال حوزه محیط زیست اظهار کرد: توسعه معدن تاش به شکل جدی در دستور کار است و در برنامه های آتی و فعلی شرکت آلومینا توسعه فعالیت های معدنی در این منطقه مهم گنجانده ده است. در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز تحقیقاتی انجام داده و این مرکز نیز بر آثار مخرب این معدن بر زیست بوم آن منطقه اشاره مستقیم کرده است. 

یاقوتی با تشریح تخریب های حوزه این معدن افزود: یک جاده به طول 7 کیلومتر در این کوه ایجاد شده است که عملا قسمت اعظمی از محیط زیست این منطقه فقط به این علت تخریب شده است. در حین این تخریب‌ها 120 درخت ارس قطع شده و به جای آن‌ها درخت‌های غیربومی کاشته شده که همگی آن‌ها خشک شده‌اند.

. پرینت .
| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1399/03/10 - 11:10 | گروه مقالات | آخرین ویرایش 1399/03/10 - 11:19 | 0 نظر |
چالش بزرگی مثل معدن بوکسیت شاهرود
معدن بوکسیت شاهرود
محیط زیست
شاهوار
© طراحی : سامانه نسیم