شاهرود پرس: نبرد استقلال و پرسپولیس یکی از مهم‌ترین دربی‌های جهان به شمار می‌رود.


تردیدی وجود ندارد که حساس‌ترین و مهم‌ترین مسابقه فوتبال باشگاهی در ایران رقابت استقلال و پرسپولیس است. پنج‌شنبه این هفته هشتاد‌وپنجمین دیدار این دو تیم در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود و سرخابی‌ها خالق دربی جدیدی هستند. یکی از نکاتی که برای هواداران دو تیم دربی 85 اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد جایگاه این مسابقه در میان دربی‌های مهم جهان است. آنها دوست دارند بدانند مهم‌ترین رقابت‌ فوتبالی در ایران در دنیا چه اهمیتی دارد و آیا همچون دربی‌های مطرحی همچون مصاف اینتر و AC میلان یا رئال و اتلتیکومادرید بیننده‌های فراوانی در سرتاسر جهان دارد یا نه؟

هشتاد و پنجمین دربی پایتخت در حالی برگزار می‌شود که پرسپولیس با کسب 17 امتیاز در 8 بازی در رده سوم جدول رده‌بندی لیگ برتر قرار دارد و استقلال با 9 امتیاز از 9 بازی در رتبه سیزدهم قرار دارد. ورای تاثیری که نتایج این فصل لیگ برتر چه نتیجه‌ای می‌تواند در برداشته باشد، نگاهی به جایگاه دو تیم در جهان می‌اندازیم. جایی که پرسپولیس در رده 151 دنیا و هشتم آسیا قرار گرفته و استقلال 284 جهان و 21 آسیا را به خود اختصاص داده است. سرخ‌پوشان به رغم حذف از لیگ قهرمانان آسیا 12 رتبه در جدیدترین رده‌بندی رشد داشتند و آبی‌پوشان به دنبال کسب نتایج دور از انتظارشان سقوطی 45 پله‌ای را تجربه کردند.

با یادآوری موارد فوق حالا به ارزش دربی سرخابی‌های ایران در میان دیگر دربی‌های دنیا می‌پردازیم. اولین دربی استقلال و پرسپولیس در سال 1968 میلادی برگزار شد و از آن زمان 49 سال می‌گذرد. فوتبال ایران تا سال 1970 فاقد مسابقات باشگاهی بود و از آن زمان بود که رقابت‌های لیگ ایران راه‌اندازی شد. به دنبال این اتفاق بود که تقابل سرخابی‌ها که پرطرفدارترین تیم‌های فوتبال ایران بودند هر سال جذاب‌تر از گذشته شد و موجب این شد که بیش از 95 هزارنفر به استادیوم آزادی محل برگزاری این رقابت سنتی کشیده شوند. لازم به ذکر است اولین مسابقه استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی در دربی دوازدهم دو تیم که روز 16 شهریور 1352 برگزار شد، بود که در پایان پرسپولیس 6 بر صفر به پیروزی رسید.

سایت‌ها و نشریات معتبر فوتبال جهان در نگاهی که به دربی‌های سرتاسر دنیا داشته‌اند اشاره‌ای به دربی پایتخت تهران نیز کرده‌اند که به برخی از آنها در این گزارش اشاره می‌کنیم.

*سایت AS اسپانیا

این سایت معتبر که کاربران فراوانی را جذب مطالب تاثیرگذارش کرده در گزارشی که به دربی‌های حساس و بزرگ دنیا داشت دیدار استقلال و پرسپولیس را هم در میان 16 دربی برتر جهان قرار داد. در این گزارش برترین دربی رقابت میان تیم‌های پنارول با ناسیونال اروگوئه بود. پس از آن دربی المپیاکوس با پاناتینایکوس یونان در رده بعدی قرار گرفت و سپس دربی دو تیم شهر بزرگ میلان، اینتر و AC میلان قرار گرفت. اما شهرآورد پایتخت ایران از نگاه نویسنده این گزارش در رده نهم قرار گرفت. وی در توضیح خود درباره دربی سرخابی‌های ایران نوشته بود دربی استقلال و پرسپولیس در آسیا مهم‌ترین دربی است.

*نشریه ورلدساکر

یکی از معتبرترین مجلات فوتبالی دنیا در مطلبی که در آن نگاهی به 50 دربی برتر جهان داشته دربی سرخابی‌های تهران را یکی از برترین‌ها دانسته است. این نشریه پرمخاطب هم اذعان به این موضوع داشته که مهم‌ترین دربی قاره آسیا را استقلال و پرسپولیس برگزار می‌کنند. نویسنده این مطلب در بخشی که به دربی سرخابی‌ها مربوط بوده، نوشته است: «بزرگترین دربی باشگاهی آسیا بین دو تیم بزرگ تهرانی و معمولا با حضور 90 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. رقابت این دو تیم نسبت به سایر رقابت‌های فوتبالی در دنیا نسبتا جدید است و از سال 1968 آغاز شده است.»

*پایگاه اینترنتی فوتبال دربینر

دربی استقلال و پرسپولیس از نگاه این پایگاه فوتبالی در رده بیست وچهارم جهان است. جالب اینکه نویسنده «فوتبال دربینر» نیز معتقد است مهم‌ترین دربی قاره آسیا را دو تیم سرخابی پایتخت ایران برگزار می‌کنند. وی به این موضوع هم پرداخته که استقلال پیروزی‌های بیشتری را نسبت به پرسپولیس کسب کرده است. در این مطلب جدال فنرباغچه و گالاتاسرای در ترکیه، بوکاجونیورز و ریورپلاته در بوینس آیرس آرژانتین و سلتیک و رنجرز در گلاسکو اسکاتلند به عنوان 3 دربی برتر و پرطرفدار جهان ذکر شده است.

*سایت فورفورتو

نویسنده این سایت در گزارش خود در خصوص برترین دربی‌های جهان جدال استقلال و پرسپولیس را در جایگاه سی‌وسوم قرار داده است. وی در گزارش خود به جزئیات بیشتری از تقابل سرخابی‌های پایتخت پرداخته و به زمان شروع این رقابت پرداخته است: «دو تیم بزرگ و موفق ایران هر دو از استادیوم بزرگ آزادی در شهر تهران استفاده می‌کنند. استادیومی که معمولا برای دیدار دربی تا 95 هزار نفر نیز هوادار به خود می‌بیند. دربی ایران مسابقه جوانی است چرا که به علت مشکلات مختلف، این کشور تا سال 1970 لیگ سراسری نداشت و اولین دیدار دو تیم نیز در سال 1968 برگزار شد.»

نویسنده گزارش در ادامه نیز نوشته است: «دیدار جنجالی دو تیم در سال 1995 که یک پنالتی بحث برانگیز به سود استقلال داشت و باعث شد تا این تیم بازی 2-0 باخته را مساوی کند، در نهایت سبب شد که از آن سال فدراسیون فوتبال ایران تصمیم بگیرد تا از داور خارجی استفاده کند. با این حال جنجالی‌ترین دیدار دو تیم مربوط به سال 2000 می شود. جایی که در یک دیدار پر حادثه بازیکنان دو تیم با یکدیگر درگیر شدند. پرویز برومند، دروازه بان استقلال، با مشت به صورت پایان رافت، مهاجم پرسپولیس کوبید و باعث ایجاد حواشی گوناگونی شد. در پایان آن دیدار 250 اتوبوس نابود شد و 60 نفر نیز از جمله 3 بازیکن دو تیم دستگیر شدند.»

*شبکه خبری CNN

در گزارش جامعی که در خصوص دربی‌های مهم دنیا مورد نگاه شبکه CNN قرار گرفته است به مهم‌ترین دربی ایران هم اشاره شده است. این شبکه اعلام کرده که دربی استقلال و پرسپولیس در رده بیست‌ودوم جهان و اول آسیا قرار دارد. در توضیحی که برای دربی ایران آمده نوشته شده: «در بین تمامی دربی های دنیا چند دربی هستند که همیشه توجهات را به خود جلب می کند که دربی تهران نیز به خاطر استقبال هواداران دو تیم با حضور 100 هزار نفر که همیشه در استادیوم حضور دارند جزو پر تماشاگرترین دربی های دنیا است. هر چند تعداد تماشاگران دربی تهران تا 150 هزار نفر هم رفته است.»

همچنین در این گزارش جدال سلتیک و رنجرز در اسکاتلند، رم و لاتزیو در ایتالیا و بوکاچونیوز و ریورپلات در آرژانتین رده‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

. پرینت .
| نوشته خبر نگار | تاریخ ثبت 1396/08/03 - 07:48 | گروه اخبار کشوری | آخرین ویرایش 1396/08/03 - 07:52 | 0 نظر |
✅ دربی استقلال و پرسپولیس چه جایگاهی در جهان دارد؟/ جدال سرخابی‌ها در رده اول آسیا
DonotUseItOnCenteralOfPage1
© طراحی : سامانه نسیم